Šijanci učili o 3D mappingu

Autor: Moris Peruško, 27. 9. 2017.

Netom nakon završene Visualije, počinju pripreme za naredno izdanje ove manifestacije, a pošto svijet ostaje na mladima, ovdje se uključuju i mlade snage, da bi Visualija i u narednim izdanjima bila što bogatija i raznovrsnija, obogaćena i suradnjom s osnovnoškolskim učenicima.

Danas je, stoga, učenike osmog "a" razreda Osnovne škole Šijana te njihovu profesoricu likovnog, inače afirmiranu umjetnicu Robertu Weissman Nagy posjetio Marko Bolković, glavna i odgovorna osoba za Visualiju te sve svjetlosne spektakle u Puli. On je djeci objašnjavao što se sve zbivalo na festivalu svjetla, što je to 3D mapping te kako nastaju ti efekti, ističući da će i oni postati dio svega toga u sastavu platforme, odnosno edukativnih radionica Visualia Laba.

Dječji će radovi tako krajem godine ukrašavati neko od pulskih zdanja, neku zgradu, a o svemu tome detaljnije će se dogovoriti nakon što se Bolković vrati s raznih festivala sličnih Visualiji gdje će gostovati.

Profesorica Weissman Nagy kazala je da je likovna kultura premalo zastupljena u osnovnim školama, sa svega sat tjedno, odnosno blok sat svaki drugi tjedan, te da zato, koliko god može, nastoji uključiti učenike u razne projekte koji su aktualni i atraktivni, da bi se dodatno angažirali po likovnom i umjetničkom pitanju.

U projekt s Markom Bolkovićem bit će uključeni učenici sedmih razreda i osmog "a" razreda Osnovne škole Šijana, a profesorica Weissman Nagy objasnila im je kakav će to uspjeh biti kada se njihovi radovi budu prikazivali na pročeljima zgrada. Ova profesorica je naglasila i da su učenici ove škole radili na kreaciji murala zajedno s poznatim pulsko-milanskim kiparom i slikarom Gualtierom Mocennijem.

izvor:Glas Istre