Suradnja MO Šijana i OŠ Šijana

Autor: Agneza Brnabić Frančišković, 27. 6. 2016.

Osnovna škola Šijana i Mjesni odbor Šijana nekoliko godina obilježavaju svoju suradnju zajedničkim projektom naslovljenim Odjeci našega kraja. Odjeci našega kraja su dio kurikuluma OŠ Šijana. Cilj i svrha ovoga projekta je da svake godine u prostorima naše škole gostuje jedna poznata osoba koja je nekad pohađala ovu školu. Dosad su to bili Vesna Nežić Ružić, Daniel Načinović i Gualtiero Mocenni.

Ove godine imali smo posebnu čast što nas je posjetio ugledni povjesničar, profesor emeritus Miroslav Bertoša. Profesoru Bertoši i drugim uvaženim gostima dobrodošlicu je zaželio naš pjevački zbor. Nakon pjesme, ravnateljica škole Alma Tomljanović, predsjednik MO-a Alen Drandić i voditeljica projekta, profesorica povijesti Marija Belullo pozdravili su okupljene učenike, učitelje i goste među kojima su bili povjesničari Slaven Bertoša, Robert Matijašić i Klara Buršić Matijašić.  Nakon pozdrava uslijedilo je obraćanje profesora Bertoše. Na početku se profesor Bertoša prisjetio svojih školskih dana kada je kao devetogodišnjak pohađao našu školu. Rekao je da je u OŠ Šijana posljednji put kao učenik bio 1953. godine. Profesor se prisjetio tog  vremena, nedugo nakon angloameričke uprave kada su mnogobrojni Puljani napustili svoje domove. Govorio nam je kako nije bilo udžbenika, pa je sve trebalo zapisivati. Prisjetio se i nekih "odgojnih" metoda onog vremena pa nam je rekao da su najčešće kazne bile klečanje na kukuruzu i udarci šibom po dlanovima. Na kraju je otkrio da je postao povjesničar zahvaljujući stripovima o avanturama Barona Munchausena. Nakon kratkog uvoda i predstavljanja učenicima profesor je odgovarao na njihova pitanja. Naime, učenici osmih razreda čitali su Bertošinu knjigu "Kruh, mašta & mast" i proširili svoje znanje iz hrvatskog jezika i (zavičajne) povijesti te aktivno mogli sudjelovati u razgovoru s profesorom. Uz profesoricu povijesti Mariju Belullo, vodile su ih i profesorice hrvatskoga jezika Branka Cvek i Biserka Butković Mrdeža.

Priredila: Novinarska družina