Boje - svijet boja

Autor: Agneza Brnabić Frančišković, 19. 4. 2016.

Već drugu godinu u našoj školi se održava projektni dan. U njemu sudjeluju učenici i učitelji naše škole, ali i vanjski suradnici. Na početku školske godine učitelji se dogovore oko teme i tako smo mi ove godine dobili temu: BOJE – SVIJET BOJA.

Cilj našeg projekta  je učenje o novim spoznajama, promicanje mašte, kreativnosti i samostalnosti naših učenika. Projekt je namijenjen svim učenicima naše škole što se i pokazalo kroz brojne radionice kako razredne  tako i predmetne nastave. U projektu su sudjelovali svi niži i viši razredi uz pratnju svojih učitelja.

Voditeljica projekta  je učiteljica fizike Elda Bernobić. Tijekom školske godine učenici i učitelji dogovaraju načine rada i prezentacije. Ove godine svi naši radovi bili su prezentirani  5. travnja 2016.

Viši razredi bili su podijeljeni u grupe prema interesima koje su pokazivali. Učenici koji nisu sudjelovali u projektu obilazili su radionice i pratili prezentacije i radove svojih prijatelja. Viši razredi prezentirali su različite teme kao što su matematika u bojama, povijest mode, boje- od svakidašnjeg života  do liturgije, škola u boji i/ili boja u školi, boje Hrvatske i moje najdraže boje (učenički radovi na njemačkom i talijanskom jeziku).

Niži razredi prezentirali su boje u folkloru, čovjek i boje, simbolika boja u kršćanstvu i izvodili razne igrokaze i recitacije.

Svoj doprinos dali su i vanjski predavači. Doktorica Olga Rac i mr.sc. Vedrana Fortuna  su govorile učenicima o bojama u prehrani. Doktor Andrea Levak  je govorio o osjetu boja, a psiholog  Dževdet Hadžiselimović upoznao nas je s bojama klimatskih promjena. Na kraju nam je neurolog  Mario Grbin vrlo zanimljivo pričao o tome kako percipiramo boje.

Učenici naše škole su bili jako zadovoljni ovim projektnim danom što je pokazala i anketa koju su ispunili.  Svima je bilo jako zabavno, a i naučili su puno o bojama.

Priredila: Novinarska družina