Otvaranje STEM učionica

Autor: Vesna Lorencin, 7. 4. 2016.

U utorak, 15. ožujka 2016. godine u našoj školi su predstavljene i službeno otvorene dvije STEM učionice opremljene suvremenom digitalnom opremom, dobivenom i ugrađenom u sklopu pilot projekta "e-Škole": Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola. Projekt je pokrenula Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNet, a provodi se u suradnji s partnerima Agencijom za odgoj i obrazovanje, Agencijom za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te Fakultetom organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu.

Osnovna škola Šijana  jedna je od prvih dvadeset škola u kojima se provodi navedeni projekt.

Cilj projekta je podići razinu digitalne zrelosti škole. U tu svrhu u matičnoj školi i područnim odjelima uspostavljena je žičana i bežična mreža, Škola je povezana na brzi Internet, dvije STEM učionice su opremljene pametnim pločama i s 30 tableta za učenike, STEM učitelji (matematike, fizike, kemije i biologije) dobili hibridna računala, ostali učitelji i djelatnici dobili tablete ili prijenosna računala, nastavnici i stručni suradnici prošli edukaciju, a za potrebe daljnjeg tijeka procesa osnivač Grad Pula imenovao je e-tehničara.

Učenici 7. c i 8. b odjela te njihove učiteljice matematike Vernesa Kaltak i Anita Antunović prezentirali su nastavu uz korištenje dobivene opreme. Ovakav način omogućit će potpunu promjenu i osuvremenjivanje nastavnog procesa, bolje interaktivno učenje te individualizaciju i diferencijaciju. Učenici su pokazali veliki interes i zadovoljstvo za ovakav oblik nastave.

Čestitke za uključivanje i realizaciju e-Škola učenicima i djelatnicima uputile su zamjenica istarskog župana Viviane Benussi i zamjenica gradonačelnika Elena Puh Belci. Službenom otvaranju prisustvovale su i ravnatelji osnovnih škola Grada Pule, ravnateljica Gimnazije Pula te predsjednica Vijeća roditelja i članovi Školskog odbora te djelatnici škole.

Procesi koji slijede su informatizacija poslovnih procesa u školi, uvođenje IKT u procese učenja i poučavanja, uključujući izradu digitalnih sadržaja, metoda i alata.

Ravnateljica Alma Tomljanović, prof.