Istarska večer

Autor: Agneza Brnabić Frančišković, 22. 3. 2016.

Smotra folklora pod nazivom  „Istarska večer“ Osnovne škole Šijana održana je  u petak  11. ožujka 2016. s početkom u 16 sati u prostorima dvorane naše škole. Na smotru su se odazvale  brojne folklorne skupine osnovnih škola te folklornih društava Istarske županije koji su svojim plesnim, instrumentalnim, vokalnim ili recitatorskim točkama pokazali svoje vještine. Smotru smo otvorili naravno nastupom učenika naše škole, ali ukupno je došlo 9 grupa, odnosno 159 izvođača sa 16 voditelja.

Brojni roditelji, kolege i prijatelji svojom su  nazočnošću doprinijeli njegovanju folklornog bogatstva Istre te podržali učenike naše škole, ali i druge sudionike, koji njeguju našu tradiciju s puno entuzijazma i ljubavi.

Voditelji programa bili su učenici Paola Brletić i Roko Kuzmanović, učenici 5.a razreda, koji su točke za nastup najavljivali naravno na čakavskom, kako i priliči Istarskoj večeri, te su svojim nastupom i voditeljskim sposobnostima oduševili publiku.

Smotru smo otvorili očaravajućim nastupom vokalne skupine Lastavice koji su otpjevali narodnu pjesmu Puna je Pula, pod vodstvom profesorice Irene Giorgi. Školu Šijana predstavili su i naši najmlađi folkloraši sa Sette passi pod vodstvom učiteljice Anice Valenta. Mateo Radolović govorio je pjesmu Ča kako ga je naučila njegova profesorica Branka Cvek, a veliki folkloraši otplesali su  Mazurku pod vodstvom profesorice Irene Giorgi.

Uz našu školu nastupile su:

OŠ MATE BALOTA, Buje

OŠ POREČ i PO Nova Vas

KUD Uljanik, Pula

OŠ TONE PERUŠKO, Pula

OŠ MATE DEMARIN, Medulin i PO Banjole

OŠ V. NAZORA, Vrsar

OŠ VIDIKOVAC, Pula

Glazbena škola Ivana Matetića Ronjgova Pula, Područno odjeljenje BARBAN

Simbol Istarske večeri bila je roženica s nevenom. Svaki sudionik u Smotri dobio je beđ koji su osmislile učiteljice Anica Valenta i Irena Giorgi, te ideju pretvorile u realnost na način da su svi učenici naše škole od 1. do 8. razreda izrađivali beđ od glinamola i kasnije ga bojala. Tako je svaki sudionik smotre otišao kući s malim ali vrijednim darom učenika naše škole, a voditelji prijavljenih grupa u smotri dobili su zahvalnicu i CD naših Lastavica kao sjećanje na druženje u našoj školi.

Ravnateljica se na kraju smotre zahvalila svima i najavila da se druženje i Smotra Istarska večer zasigurno nastavlja i slijedeće godine, čemu se već sada svi veselimo i željno očekujemo.

Voditeljice Smotre Istarska večer u OŠ Šijana

Anica Valenta i Irena Giorgi

Logo Istarske večeri...

Priredile: Anica Valenta, mag. paed. i Irena Giorgi, prof.