Dan ružičastih majca

Autor: Agneza Brnabić Frančišković, 3. 3. 2016.

Dan ružičastih majica program je prevencije vršnjačkoga nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. U Hrvatskoj se, treću godinu za redom, obilježava Dan ružičastih majica, a događaj je u Hrvatskoj pokrenuo Centar za edukaciju i prevenciju.

Sama ideja o obilježavanju ovog dana javila se prije devet godina u Kanadi, kada je dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici postao žrtva nasilja.

Naime, dječak je obukao majicu u znak podrške svojoj oboljeloj majci.

Cilj obilježavanja ovog dana je osvijestiti građane o problemu vršnjačkog nasilja. Na Dan ružičastih majica provode se različite aktivnosti u kojima sudjeluju školei druge odgojno-obrazovne ustanove, ali i svi oni koji žele podržati borbu protiv nasilja među vršnjacima. Sudionici nose bilo koji odjevni predmet ružičaste boje te kreiraju poruke koje govore o borbi protiv nasilja.

Ove godine i naša škola je bila jedan od sudionika koji su ovaj dan obilježile utrkom nenatjecateljskog karaktera koja je započela na Trgu Portarata.

Učenici naše škole su prije same utrkezajedno sa svojim učiteljima razgovarali o vrstama i oblicima nasilja, kako ga spriječiti i nenasilno rješavati sukobe. Ishod tog rada su kreativne poruke protiv nasilja koje su učenici petih razreda nosili na majici umjesto startnog broja na utrci.

Učeničke reakcije na ovaj dan bile su izrazito pozitivne te su se osjećali ponosno što su bili sudionici ovog programa.

Priredila : Novinarska družina