Mostovi prijateljstva

Autor: Agneza Brnabić Frančišković, 22. 10. 2015.

U utorak, 13. listopada učenici iz Triera sletjeli su u Pulu. Ugostile su ih obitelji naših učenika. Sljedeći dan počeli su s programom koji su za njih osmislili naši učenici i učitelji. Bili su u obilasku Parka kažuna u Vodnjanu. Terenska nastava im se jako svidjela, a prepoznatljive kažune odmah su povezali su s istarskom kulturom. Nakon razgledavanja parka vratili su se u školu gdje su ih učitelji podijelili prema njihovim željama u radionice. Sjedećeg dana učenici su bili pozvani na prijem kod gradonačelnika Pule.

U programu im je još bio i obilazak pulske tržnice, radionice u muzeju i razgledavanje pulskih znamenitosti.Kao i prethodnog dana vratili su se u školu na ručak, a poslije su radili, učili, ali i zabavljali su u jezičnoj, likovnoj, plesnoj i glazbenoj radionici.

U petak je novinarska grupa provela neko vrijeme u društvu naših prijatelja iz Triera. Prvo smo posjetili učionicu u kojoj se održavala jezična radionica. Neke učenike smo pitali kako se osjećaju u našoj školi i sviđa li im se program i radionice koje smo pripremili za njih. Svi su odgovorili da im se jako sviđa Pula, da se osjećaju ugodno u našoj školi, a posebno su naglasili da im se sviđa hrana školske kuhinje. Rekli su nam da uživaju u radionicma i istaknuli kako im je jako zanimljivo učiti pjesme na hrvatskom jeziku. Neki učenici su nam rekli da im hrvatski jezik lijepo zvuči, ali da im je pojedine riječi jako teško izgovoriti.

Zadnji dan je bila organizirana završna priredba i izložba učeničkih radova i postignuća s radionica. Na priredbi su se družili učenici, roditelji i voditelji ovog projekta. Bilo je tu pjesme i plesa, a naši gosti pokazali su da na hrvatskom jeziku mogu i malo popričati. Na plakatima su bili predstavljeni likovni radovi i ogrlice s privjescima slova glagoljice. Naši gosti pohvalili su gostoprimstvo i rekli da im je velika želja ponovo se vratiti u Pulu.

Novinarska družina

Nikolina, Ena i Hana, VI.a