Projekt - ŠKOLE ZA AFRIKU - novosti

Autor: Agneza Brnabić Frančišković, 24. 3. 2015.

Naša škola već drugu godinu surađuje s Unicefovim projektom Škole za Afriku – škole za život. U znak zahvalnosti na uloženom trudu i radu  Unicef nam je poslao svoje izvješće u kojemu su nas željeli obavijestiti gdje su uložena novčana sredstva koja smo prikupili.

U Unicefovom izvješću piše:

„Škole i vrtići u Hrvatskoj svojim doprinosom pomažu u obrazovanju djece u Dori-u, u Burkini Faso koja su zbog siromaštva prekinula školovanje. Novčanim donacijama omogućujete im školovanje osiguravajući potrebne materijale i prostor za obrazovanje. Obnovljene su prostorije ,opremljene potrebnim namještajem, materijalima i strojevima, a djeca su dobila bilježnice, olovke i uniforme. Donosimo vam nekoliko fotografija koje prikazuju dio onog što ste omogućili djeci u Burkini Faso svojim trudom i donacijama u prvom polugodištu. Ne zaboravite da upravo vi  učenici ,djeca i roditelji te učitelji mijenjate budućnost djece u Burkini Faso. Neizmjerno vam hvala na tome!“

Korotimi Kinda obrazuje se za šivačicu. Zbog siromaštva Korotimi je, kao i većina njezinih prijatelja, napustila školu i počela raditi u rudniku. Posao je bio jako težak. Nosila je vreće kamenja, a zarađivala manje od 0,50 USD. Osim što su je boljeli zglobovi, bilo joj je mučno od prašine. Sada Korotimi uči nove vještine i znanje koje će joj pomoći u budućnosti. Teoriju im učiteljica objašnjava na školskoj ploči, a zatim na šivaćoj mašini uči šivati.

Youssoufa Diallo obrazuje se kako bi postao automehaničar. Prije je radio u rudniku u Bani-u i tražio zlato kako bi mogao kupiti hranu. Sada je već treću godinu u centru za neformalno obrazovanje te bi želio otvoriti vlastitu automehaničarsku radionicu.

Agencija za zapošljavanje u Dori-u, glavnom gradu Regije Sahela u Burkini Faso osigurava programe za izučavanje zanata poput šivača, krojača, automehaničara, varioca i tesara u sklopu neformalnog obrazovanja.

Mi smo jako ponosni što smo dio ovog projekta i sretni što smo svojim trudom i radom pomogli djeci u Burkini Faso.

Priredila Novinarska družina