Terenska i izvanučionična nastava u izbornoj nastavi biologije

Autor: Vesna Lorencin, 25. 4. 2010.

U subotu 24. listopada 2009. godine bili smo u Morskoj školi Valsaline, od 9 do 14 sati. Morska škola je opremljena i prilagođena istraživačkom radu, što koriste učenici i studenti iz cijele Europe, a osobito iz Austrije i Njemačke. Prava je šteta da se ova vrijedna škola ne koristi više u našem gradu.

Prof. Klaudia Milotti održala je uvodno predavanje uz prikazivanje slajdova o povijesti i značaju istraživanja života u moru, te o eko-sustavu mora. Promatrali smo pod mikroskopom jednostanični morski svijet, netom izvađen planktonskom mrežicom iz mora, fitoplanktone i zooplanktone. Zatim smo otišli na obalu, gdje je njihov ronilac izvadio nekoliko morskih organizama s morskoga dna: zvjezdače, ježince, puževe, alge, morsku travu posidoniju, te naizgled običan kamen na kojem su učenici tek pomnim promatranjem pod mikroskopom uočili nekolicinu morskih stanovnika. Nakon promatranja i demonstracije upotrebom audiovizualnih uređaja u Morskoj školi, učenici su crtali svaki svoj preparat i potom složili svoje crteže na jedan zajednički plakat. Praktikum je tehnički dobro opremljen te su svi učenici radili samostalno na svom mikroskopu. Učenici su bili vrlo zadovoljni, te su se raspitivali kada ćemo doći sljedeći put. Na to pitanje im nisam mogla odgovoriti, jer Grad Pula više ne financira ove radionice za učenike pulskih škola, kao što je to bilo proteklih godina. Mi smo eto prošli još ovaj put zahvaljujući susretljivosti gospodina Vlade Miljevića, obzirom da je susret bio dogovoren prije stupanja na snagu odluke Grada.

Dubravka Štemberger