Svečano obilježen Dan Mjesnog odbora i Osnovne škole Šijana

Autor: Tea Škabić, 20. 5. 2014.

Dana  14.05.2014. u prostorima naše škole  svečano se obilježavao  Dan Mjesnog odbora Šijana.

Ravnateljica naše škole Alma Tomljanović i predsjednik Mjesnog odbora Alen Drandić zajedno su pozdravili sve prisutne učenike, učitelje i  članove Mjesnog odbora koji su došli. Ravnateljica je podsjetila na važnost zajedničkog projekta naše škole i Mjesnog odbora pod nazivom „ Odjeci našeg kraja“. Ovaj projekt prezentira našu školu kroz poznate javne osobe, koje imaju nešto zajedničko - svi su žitelji Šijane.

U sklopu ovog projekta posjetio nas je „književnik osebujna dara, originalnih tema i motiva, koji piše istodobno složeno i jednostavno i koji je u stanju najraznije motive pretočiti u poeziju“ -Daniel Načinović. Pri dolasku u našu školu književnik je izjavio : „ Ne osjećam se ovdje kao gost, naprotiv, ovdje sam kao kod kuće. Tu sam nekada davno bio na praksi, a i živim blizu škole. Volim gostovati po školama jer i od učenika dosta toga naučim, i nekada mislim da bi bilo bolje da ja postavljam pitanja učenicima negoli oni meni meni, jer svaka škola je različita, djeca imaju toliko različitih pitanja.“

Zatim je uslijedio program u organizaciji recitatorske i knjižničarske grupe naše škole s voditeljicama Milenom Percan i Brankom Cvek.  Grupa  „Lastavice“, pod vodstvom Irene Giorgi,   otpjevale su  Načinovićevu  pjesmu  „Sunce ima dva barkuna“ . Publika je bila oduševljena njihovom izvedbom.  Naši učenici Manuel  Vasić i Ana Floričić  recitirali su književnikove  pjesme  te ostavili  dubok dojam na autora  koji ih je posebno pohvalio.

Tada nam se i on obratio te nam otkrio što ga je potaknulo da piše, motive za neke njegove najuspješnije knjige, sjetio se i svoje bake te je izdvojio Hansa Cristiana Andersena  i Ivanu Brlić - Mažuranić kao autore njemu posebno dragih knjiga. Otkrio nam je da je volio čitati lektire, da mu je Don Quijote bila najdraža knjiga, što je naučio iz posjeta drugim školama i što je on prenio drugim učenicima.  Iako je književniku svaka od njegovih knjiga draga na svoj način, Daniel Načinović ipak ističe knjigu "Burra" . Učenici šestih razreda su ga nasmijali nekim svojim pitanjima, ali i  ugodno iznenadili zbog velike zainteresiranosti za njegove knjige.  Na kraju smo se pozdravili s književnikom  Načinovićem te ovjekovječili trenutak zajedničkom fotografijom.

U nastavku dana Mjesni odbor u suradnji s gradom Pula,a  u prostorima naše škole dijelio je Šijancima besplatne sadnice u sklopu projekta „Cvijet gradu“. Učenici naše škole prezentirali su svoje uratke na temu zaštite prirode i ekologije. Ove godine učenici polaznici izvannastavnih aktivnosti, Mladi prirodnjaci i njihove voditeljice Elizabeta Miletić i Dubravka Štemberger  prezentirali su teme Nametnici i bolesti na ukrasnim biljkama, Zdrava prehrana i leptiri Kamenjaka. Gost susreta bio je predstavnik Zavoda za javno zdravstvo Nediljko Landeka koji je održao edukativno predavanje o smanjenju broja komaraca u našem okruženju.

Ovim događajem započele su aktivnosti vezane uz Dan škole Šijana.

Zborska skupina  " Lastavice "

Naša ravnateljica Alma Tomljanović i predsjednik MO Alen Drandić,pozdravili su književnika Daniela Načinovića te sve prisutne.

Naš recitator Manuel Vasić recitirao je književnikovu pjesmu.

„Književnik osebujna dara, originalnih tema i motiva, koji piše istodobno složeno i jednostavno i koji je u stanju najraznije motive pretočiti u poeziju“ -Daniel Načinović.

Tea Škabić, 8.a