Izlet sedmaša u Krapinu

Autor: Nada Puljiz, 20. 5. 2014.

Dana 30.4. svi sedmaši Osnovne škole Šijana krenuli su na jednodnevni izlet u Krapinu kako bi posjetili Muzej krapinskih neandertalaca.

Spremi i u isčekivanju okupili smo se i krenuli u 7,30. U Krapinu smo stigli oko 13,30. Muzej krapinskih neandertalaca smješten je nedaleko od svjetski poznatog nalazišta krapisnkih neandertalaca "Hušnjakovo" s kojim čini jednistvenu cjelinu za obilazak. Nalazište krapisnkih neandertalaca na lokalitetu "Hušnjakovo" prvi je paleontološki spomenik prirode u Hrvatskoj, a pripada najznačajnijim paleoantropološkim lokalitetima svijeta. Iznimno bogatstvo nalaza i otkriće najvećeg obitavališta neandertalskoga pračovjeka, zahvaljujući geologu i paleontologu Dragutinu Gorjanoviću-Krambergeru, do danas je ostalo nenadmašno vrelo suvremenih znanstvenih informacija.

Osnivatelji ovoga projekta nastoje nam približiti krapinske kamenodobne stanovnike koji su prije 125 tisuća godina živjeli ovdje. Muzej je napravljen kao vremeplov kroz povijest Svemira, Zemlje, čovjeka sve do današnjih dana, s posebnim naglaskom na vrijeme neandertalaca.

Prije samog obilaska muzeja pogledali smo film o svakodnevici pračovjeka kako bi se bolje upoznali s temom. Zatim smo podijeljeni u dvije grupe. Svaka grupa je dobila svog vodiča. Kod ulaza bile su postavljene dvije izložbene dvorane i jedan labirint u kojemu se vremeplovom posjetiteljima prezentira muzejska priča. Muzej je bio veoma zanimljiv, a boravak nam je uljepšao simpatični vodič i njegove šale. Poslije muzeja pomalo umorni i s novim znanjem krenuli smo na ručak. Pri povratku kući stali smo u Sveti Križ kako bi se malo prošetali. Atmosfera je u povratku bila odlična, pa smo svi uživali. Naučili smo ponešto novo i sjajno se zabavili. Rado bi ponovili ovo iskustvo. Doma smo došli puni dojmova.