Nastava pod maskama

Autor: Nada Puljiz, 6. 3. 2014.

Svake godine Osnovna škola Šijana tradicionalno održava nastavu pod maskama na zadnji dan karnevala.

Svake godine diljem svijeta, krajem siječnja, počinje karneval, svečano vrijeme prije korizme.

Nekada davno ljudi su maskiranjem pokušavali dozvati i udobrovoljiti bogove, maskama su se štitili od nesreće, prirodnih nepogoda i svega lošeg što bi ih moglo snaći ili čega se boje. Pokušavali su otjerati zimu i dozvati proljeće. Vjerovali su da se bukom, opasnim i strašnim maskama mogu otjerati zli duhovi zime.

Na našem području najstariji je Samoborski fašnik koji se prvi puta održao 1827. godine. U Dalmaciji su najpoznatiji karnevali iz Splita i Lastova. Najtradicionalnija maska iz krajeva Hrvatske su zvončari karakteristični za Rijeku, Opatiju i Kvarnerske otoke. Svaki kraj ima različite običaje maskiranja, a tako i hrane. U Zagorju su poznate krafne, u Slavoniji buhtle, a u Istri kroštule s bademima. Tradicija je svake godine spaliti "princa karnevala" - pusta. To je lutka koja plaća svo zlo koje se dogodilo prošle godine. Karneval je vrijeme kada je svima dozvoljeno biti što žele.

Svake godine i Osnovna škola Šijana tradicionalno održava nastavu pod maskama na zadnji dan karnevala. Ove godine se nastava pod maskama održala 4. ožujka. Svi koji su željeli mogli su toga dana u školu doći maskirani. Veliki broj učenika i učitelja se odlučio zamaskirati.  Bilo je raznih maski, od onih originalnih do jednostavnijih, ali ništa manje simpatičnih. Većina učenika odlučila se maskirati u mačke tako da su se našim hodicima šetali nacrtani nosići i brčići na licu. Najveću pozornost privukli su učenici VIII.b zamaskirani u FBI službu.

Svima nam je taj dan prošao radosno i veselo. Dobro smo se nasmijali i zabavili na nastavi pod maskama.