Paraolimpijski dan u školi

Autor: Ivona Kelava, 3. 12. 2013.

Dana 25. studenog  2013. našu školu posjetio je Paraolimpijski Odbor kojeg čine paraolimpijci i paraolimpijke iz Hrvatske.

Sportaši paraolimpijci već dugi niz godina na svjetskoj razini postižu zavidne sportske rezultate te njihov broj iz godine u godinu raste.  Aktivni su na velikom broju prvenstava gdje promoviraju Hrvatsku.  Samo u 2009. godini su osvojili 360 odličja. Njihovi uspjesi su rezultat intenzivnog rada i velike volje.

Što je stupanj razvoja niži, kažu naši paraolimpijci, sportaše s invaliditetom se doživljava socijalnim slučajevima što za posljedicu ima da se sport ne razvija u skladu s potrebama.

Upravo iz tih razloga Odbor želi prekinuti taj lanac i to upoznavanjem šire javnosti s postignućima paraolimpijaca i motiviranjem djece s invaliditetom i njihove roditelje na bavljenje sportom šireći toleranciju cjelokupnog društva i rušenje barijera između osoba s i bez invaliditeta.

Ciljevi ovog projekta su promovirati sport osoba s invaliditetom i povećati broj osoba s invaliditetom koji se aktivno bave sportom te im na taj način graditi samopouzdanje i održavati tjelesnu kondiciju.

Školu je posjetila i naša bivša učenica, paraolimpijka, Jelena Vuković. Ona baca koplje, kuglu i disk. Jelena broji oko 70-ak zlatnih medalja, a dobila je i Orden Danice Hrvatske s likom Franje Bučara što je najveće priznanje za postignuće u sportskim uspjesima. Jelena drži i pet svjetskih rekorda, a evo što ona kaže o sebi:

Čuli smo da ste pohađali našu školu kakve vas uspomene vežu za nju?

Meni je bilo najbolje pohađati prvi razred. Pohađala sam malu školu. Išla sam u e razred. Bilo mi je zabavno. Moja učiteljica bila je Mariza Božić.

Je li istina da ste i predavali u našoj školi?

Da, naravno. U početku je bilo teško, jer su to neki shvaćali olako. No kasnije je sve bilo u redu. S veseljem se sjećam tih dana.

Kada ste započeli svoju atletsku karijeru?

Svoju atletsku karijeru započinjem 1998. Oborila sam mnogo svjetskih rekorda. Primila sam mnogo priznanja. Najznačajnije mi je ono koje mi je uručio predsjednik Mesić, sa slikom Franje Bučara.

Kad se sve zbroji koliko vi imate medalja?

Imam preko 70 zlatnih medalja. Naime, ostale medalje ne brojim.

Koliko je bila teška najteža kugla koju ste ikad bacili?

Najteža kugla bila je teška preko 9kg.

Jeste li još u formi kao prije?

Da, treniram i Mikaelu Dotonski. Ona je vrlo uspješna.

Što mislite o položaju paraolimpijaca u sportu?

Pa, sviđa mi se, no još uvijek postoje velike razlike. Mediji slabo pokrivaju uspjehe, ali lokalni mediji su ipak puno ažurniji.