Eko grupa - Dan planete Zemlje

Autor: Vesna Lorencin, 2. 5. 2013.

U povodu Dana planete Zemlje, koji se svake godine obilježava 22. travnja, članovi Eko grupe bili su vrlo aktivni. Tjedan dana prije pripremili smo pano na ulazu u školu, zajedno sa kolegama, učenicima likovne grupe i učiteljicom Nevenom Starčević. Naime, zajednički smo osmislili i pripremili tekst o nužnom očuvanju eko sustava naše drage planete Zemlje i ukrasili pano crtežima prirodnih ljepota.

Zatim smo u utorak, 23. travnja poslije drugog sata krenuli redovnom autobusnom linijom u Premanturu. Naime, tamo smo u Javnoj ustanovi Kamenjak imali prethodno dogovorenu radionicu "Orhideje Kamenjaka", po pristupačnoj cijeni od 25 kn po učeniku. Zašto smo odabrali baš orhideje? Pa kako i nebismo, kad je još Charles Darwin utvrdio da su orhideje najprilagodljiviji organizmi na Zemlji! Pa eto da ih i mi upoznamo!

Bio je lijep i ugodan sunčan dan. Djelatnica Javne ustanove Kamenjak, gospođa Nina Skoko, dipl.ing.agr. vodila nas je Kamenjakom i pokazala nekoliko vrsta orhideja, zaštićenih biljnih vrsta. Saznali smo da postoje i dvije endemske vrste, koje rastu samo na Kamenjaku i nigdje više na svijetu. Istra je najbogatija orhidejama u Europi. Ima ih čak 80 vrsta. Od toga na Kamenjaku raste 30 vrsta.

Cvatnja započinje u proljeće, ali ove godine proljeće je malo zakasnilo pa i orhideje. Ipak, vidjeli smo ih puno, ali onih ranijih vrsta:

• Svilenu kokicu (Ophrys bombiliflora),
  • Jezičastu kokicu (Serapias lingua),
  • Bertolonijevu kokicu (Ophrys bertolonii) ,
  • Mali kaćun (Ophrys morio) i
  • Leptirasti kaćun (Orchis papilionacea).

Snimili smo orhideje fotoaparatom. Zatim smo određivali brojnost vrsta i pripadnost rodovima (Orchis, Ophris i Serapias) na jednom metru kvadratnom. Nakon toga smo na travnjaku rješavali radne listiće, gdje smo upisivali zanimljive spoznaje o orhidejama. Zanimljivo je kako su se prilagodile životu na sušnom području i kako znaju privući kukce na razne načine, o kojima ovisi oprašivanje i opstanak vrste. Upadljivim bojama i oblicima latica privlače pčele i druge kukce, kojima su njihove latice ponekad i vrijedno sklonište od kiše i vjetra! Hm, zanimljivo, nastoje zaštititi kukce! Jer, ima li kukaca, bit će i orhideja! Osim toga udružile su se u simbiozu s gljivicama u tlu da bi dobile dušika. Zimu preživi podzemna stabljika, gomolj s rezervom hrane spremljenom kroz godinu za  hladne zimske dane, kada nema nadzemne stabljike i listova za fotosintezu.

Bila je to ugodna edukativna šetnja prekrasnim krajolikom Kamenjaka. U međuvremenu smo se malo odmorili u jednoj uvali i vidjeli alge koje je more prethodnih dana razbacalo po morskom žalu. Bilo je najviše morske salate i cistozire. Radionica je završila u 14 sati, nakon čega smo iz Premanture autobusom krenuli u Pulu.

U četvrtak, 25. travnja u popodnevnim satima u učionici kemije imali smo radionicu "Kuhanje sapuna", zajedno sa kolegama eko grupe 7. razreda i članovima eko grupe iz OŠ Veli Vrh. Radionicu je vodila fitoaromaterapeutkinja, gospođa Ines Bonazza, dipl. erboristica, koja je već prije dvije godine vodila edukativne radionice u našoj školi o aromatičnim ljekovitim biljkama. U uvodnom dijelu saznali smo da su se sapuni u dalekoj povijesti čovječanstva kuhali od pepela. Ali danas nije tako. U tvornicama se koriste različite recepture, najčešće na bazi natrium hidroksida, a prirodni glicerinski sapuni sadrže biljna ulja i kozje mlijeko.

Upravo od takve osnovne smjese smo kuhali dvije vrste sapuna. Glicerinski sapun smo podijelili na dva dijela, te uz različite dodatke izradili dvije vrste sapuna, različitih boja i mirisa:

- ljubičaste boje – sa dodatkom praha šafrana i ulja lavande, čajevca i cimeta

- narančaste boje – sa dodatkom kurkume i ulja pačulija, lavande, čajevca i cimeta

Nakon kuhanja  smo izlili tekućinu u posude i nakon hlađenja izrezali sapun na kocke i podijelili svim prisutnima po kockicu ljubičastog i narančastog sapuna. Jednostavno i zanimljivo. Mogu se izraditi sapuni različitih oblika i mirisa. Smjesa se može izliti i u  kalupe različitih oblika. Korisno, zanimljivo i kreativno! Osim toga uz dodatak različitih aromatskih ulja može se ciljano djelovati u željenom smjeru otklanjanja određenih smetnji na koži (prištići, gljivične promjene na koži i sl.). Troškove ove radionice podmirila je škola.

pripremila: učiteljica prirode Dubravka Štemberger