Održano 1. županijsko natjecanje modelarske lige

Autor: Vesna Lorencin, 22. 4. 2013.

Osnovna škola Šijana iz Pule bila je domaćin 1. Županijskog natjecanja Modelarske lige, pod nazivom "Danas mali, sutra veliki majstor". Pravila natjecanja su prilagođena učenicima petog, šestog i sedmog razreda, koje je sastavilo Povjerenstvo Hrvatske zajednice tehničke kulture i Hrvatski savez pedagoga tehničke kulture. Ekipa sastavljena od dva učenika škole, izrađuju zajednički uradak, upotrebom Unimat stroja, koji je konstruiran za mlade tehničare bez bojazni za povrede prilikom rezanja šperploče. Gotove uradke ocjenjuje Prosudbeno povjerenstvo koristeći zadane parametre.

Na natjecanju su nastupile ekipe iz pulskih osnovnih škola – Šijana, Vidikovac, Stoja i Veli Vrh, OŠ Vladimira Nazora iz Rovinja nastupila je s dvije ekipe, te dvije ekipe iz OŠ Vladimira Nazora – Pazin s područnom školom iz Svetog Petra u šumi.

Nakon tri puna sata rada, marljivi učenici prikazali su vrhunske sposobnosti u obradi drva, tako da je Prosudbeno  povjerenstvo imao  poteškoće kod vrednovanja ekipa za najbolji uradak, koji će predstavljati našu županiju na Državnom natjecanju koji će se održati 18. i 19. svibnja u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici.  Na koncu je najviše bodova dostigla ekipa  OŠ Šijana u sastavu: Mauro Ikić i Andrej Rašović s 89 bodova, koju je spremio prof. Mirza Salihović, drugo mjesto zauzela je ekipa OŠ V. Nazora iz Pazina u sastavu: Teo Erik i Erik Pilat s profesoricom Marijom Galant , koji su sakupili 85 bodova, a treće mjesto osvojili su učenici OŠ Veli Vrh u sastavu: Fran Vozila i Arijan Zaimović s mentorom Mirzom Salihović, dalje slijede: 4. OŠ V. Nazora iz Rovinja , 5. OŠ V. Nazora – područna škola iz Svetog  Petra u šumi,  6.  OŠ  V.  Nazora 2  iz Rovinja,  7. OŠ  Vidikovac  i 8. OŠ Stoja.  Tri prvo plasirane ekipe nagrađene  su pohvalnicana  od Upravnog odjela  za obrazovanje sport i tehničku kulturu Istarske županije, a  ZTK IŽ  nagradio ih je sa prigodnim tehničkim priborom.  Ostale ekipe zaslužile su priznanja, dok su mentori dobili zahvalnice.

Moramo pohvaliti organiziranu posjetu učenika škole domaćina, koji su se upoznali za njih novi pristup u nastavi tehničke kulture u osnovnoj školi.

Škola domaćin je pripremila kratki, ali efektni kulturno- umjetnički program za svečano otvaranje natjecanja.  Učenike, mentore i goste pozdravila je ravnateljica škole gospođa Alma Tomljanović. Predstavnici  organizatora natjecanja  Zajednica tehničke kulture Istarske županije i Društvo pedagoga tehničke kulture Istarske županije (Anton Pletikos, Željko Košara i provoditelj natjecanja Dino Makovac) zaželjeli su uspjeh svim učesnicima i zahvalili djelatnicima škole na gostoprimstvu.

Natjecanje je uz prigodni govor otvorila pročelnica Županijskog odjela za obrazovanje, sport  i tehničku kulturu, gospođa Patricija Smoljan.

Spisak natjecatelja i mentora I. modelarske lige: spisak_natjecatelja.pdf

Rezultati I. modelarske lige: rezultati_i_modelarske_lige.pdf

ravnateljica: Alma Tomljanović, prof.