Posjet laboratoriju pulske opće bolnice

Autor: Vesna Lorencin, 9. 4. 2013.

Učenici dodatne nastave biologije 8.a razreda bili su u utorak, 18. ožujka sa učiteljicom Dubravkom Štemberger, u posjetu laboratoriju Opće bolnice u Puli. Obzirom da smo u redovnoj nastavi upravo obradili temu Krvotok,  učenici dodatne nastave  su ovim putem proširili svoje znanje. Osim toga, tko zna, možda se na ovaj način prošire vidici i lakše izvrši izbor odgovarajuće srednje škole? Rukovoditeljica Djelatnosti za laboratorijsku dijagnostiku, gospođa Lorena Honović, dr.sc. dočekala nas je i provela kroz njihove prostorije i pri tom vrlo iscrpno i zanimljivo objašnjavala što se tamo radi.

Što smo sve tamo vidjeli?

Obišli smo mjesta od vađenja krvi, prijema i pripreme uzoraka, do analize i ispisa rezultata. U laboratoriju se najčešće vrše pretrage krvi, mokraće i stolice. Gospođa Honović nam je rekla da se u laboratorijima zapravo mogu raditi pretrage svih izlučevina iz ljudskog tijela. Vidjeli smo laborante kako pripremaju uzorke krvi i mokraće za obradu i novi način obrade uzoraka uz pomoć moderne tehnologije. Zatim smo promatrali krv pod mikroskopom i vidjeli crvene i bijele krvne stanice, te krvne pločice. Bilo je zanimljivo vidjeti i različite vrste bijelih krvnih stanica, koje se «obračunavaju» s virusima i bakterijama, te čiji brojčani odnos liječniku pomaže prilikom postavljanja dijagnoze.

Nadalje, u laboratoriju se iz krvi može pregledati i sve vrste hormona koje izlučuju žlijezde s unutrašnjim izlučivanjem. Iz takvog nalaza se može znati da li žlijezde izlučuju dovoljno potrebnih hormona ili ne. Zatim različite analize krvi govore nam o tome kako radi jetra. Rade se i analize mokraće, te se iz toga može vidjeti da li u mokraći ima i koliko krvnih stanica, bakterija, odgovara li kiselost, ima li u mokraći šećera, kakva je specifična težina i još puno toga. Zapravo, shvatli smo da se u laboratoriju temeljem analiza tjelesnih tekućina i izlučevina može dobiti jasna slika o zdravlju svih organa, što prema eventualnoj potrebi može biti pokazatelj kojim putevima treba krenuti dalje.

Bilo nam je izuzetno zanimljivo. Zahvalni smo svim djelatnicima laboratorija s kojima smo prilikom razgledavanja kontaktirali, a posebno gospođi Loreni Honović koja nas je vodila i  vrlo ljubazno odgovarala na sva pitanja učenika.

pripremila: učiteljica biologije Dubravka  Štemberger