Smotra Istarska večer

Autor: Vlasta Radosavljević, 12. 7. 2023.

Smotra Istarska večer u OŠ Šijana 19.4.2023.

U srijedu, 19.4.2023. godine održana je 6. Smotra folklora Istarska večer u OŠ Šijana. Na Smotri je ove godine sudjelovalo 250 djece iz raznih krajeva Istarske županije osnovnoškolskog uzrasta od 1. do 8. razreda zahvaljujući svjim mentorima, učiteljima i voditeljima kojih je ove godine bilo 26 iz 11 škola.

Smotra folklora pod nazivom  „Istarska večer“ Osnovne škole Šijana održana je  u srijedu 2023. s početkom u 17 sati u prostorima školske sportske dvorane.  Na smotru su se odazvale brojne folklorne skupine osnovnih škola te folklornih društava Istarske županije koji su svojim plesnim, instrumentalnim, vokalnim ili recitatorskim točkama pokazali svoje vještine. Smotru su otvorili naravno učenici OŠ Šijana pod vodstvom prof. Irene Giorgi i Anice Valenta. Sudjelovalo je gotovo 250 djece iz 11 škola od 1. do 8. razreda, a posebni gosti na Smotri bila su djeca iz Đakova i iz Kotoribe koji su u Pulu došli samo zbog naše Smotre.

Brojni roditelji, kolege i prijatelji svojom su  nazočnošću doprinijeli njegovanju folklornog bogatstva Istre te podržali učenike naše škole, ali i druge sudionike, koji njeguju našu tradiciju s puno entuzijazma i ljubavi.

Voditelji programa bili su učenici OŠ ŠIjana i to Dora Kuzmanović i Elena Brletić učenice 8.a razreda te Zoe Lanča i Mauro Blašković učenici 4.a razreda,  koji su točke za nastup najavljivali naravno na čakavskom, kako i priliči Istarskoj večeri, te su svojim nastupom i voditeljskim sposobnostima oduševili publiku.

OŠ Vidikovac iz Pule

OŠ  Ivo Lola Ribar iz Labina - PŠ Vinež

Umjetnička škola Matka Brajše Rašana iz Labina

KUD Ivan Fonović Zlatela

OŠ dr Mate Demarina iz Medulina

OŠ Mate Balota iz Buja

OŠ Finida iz Poreča -  PŠ Nova Vas

OŠ Stoja iz Pule

OŠ Veli Vrh iz Pule

OŠ Monte Zaro iz Pule

Posebni gosti bili su učenici iz Đakova OŠ Drenje PŠ Slatnik Drenjski te iz Kotoribe, učenici OŠ Jože Horvata.

Simbol Istarske večeri tradicionalno je bila roženica s nevenom. Svaki sudionik u Smotri dobio je bedž koji je osmislila učiteljica Anica Valenta te ideju pretvorila u realnost na način da su svi učenici OŠ Šijana od 1. do 8. razreda izrađivali beđ od glinamola i kasnije ga bojala. U izrađivanju beđeva aktivno su se ukljičile učiteljice nižih razreda i produženog boravka s učenicima, dok su beđeve bojali učenici četvrtih razreda i učenici viših razreda pod mentorstvom svojih učitelja. Tako je svaki sudionik smotre otišao kući s malim, ali vrijednim darom, a voditelji prijavljenih grupa u smotri dobili su zahvalnicu kao sjećanje na druženje.

Psihologinja škole Irena Mosić-Šajatović pozdravila je nazočne i u ime ravnateljice škole prof. Alme Tomljanović zahvalila na velikom broju sudionika koji su uz svoje učitelje, mentore pokazali da se ljubav prema zavičaju, tradiciji, običajima, plesnom i glazbenom izričaju njeguje u školi, ali i u obiteljima te zahvalila na podršci roditelja, djedova, baka i ostale rodbine koja će se zasigurno uz takav poticaj nastaviti njegovati i dalje "da se naše užance ne zatare".

Idejne začetnice Smotre folklora Istarska večer su učiteljice razredne nastave Anica Valenta i Jasminka Zović, a koje se uz prof.Irenu Giorgi zahvaljuju na podršci svim kolegama i kolegicama kao i svim sudionicima Smotre, koji su  doprinjeli uspješnoj realizaciji Smotre folklora Istarska večer u OŠ Šijana.

Voditelji Smotre folklora Istarska večer u OŠ Šijana:

Anica Valenta, mag.prim.educ. i prof.Irena Giorgi

Istarska večer u OŠ Šijana 19.4.2023. (fotografije za web) - OneDrive (sharepoint.com)

Istarska večer u OŠ Šijana

Mediji o nama.- Glas Istre.