Čitajmo

Autor: Vlasta Radosavljević, 27. 6. 2023.

Čitajmo zajedno jedni drugima

Što ću biti kad odrastem? naziv je slikovnice skupine autora dr. Ante Kolaka, Ivana Markića i Vesne Vlahov koju su u petak, 16. lipnja, čitali učenici 4.a svojim prijateljima iz 4.b i 4.c razreda. Time je priveden kraju program za poticanje čitanja Čitajmo zajedno jedni drugima koji su ove nastavne godine osmislile i provodile  učiteljica Anica Valenta i školska knjižničarka Iva Petrović-Poljak, a koji je prvenstveno imao cilj poticanje te dijeljenje iskustva čitanja i doživljaja pročitanog, ali i  međugeneracijsko druženje uz knjigu,  međusobnu suradnju i neposrednu pripremu za javni nastup. Osim spomenutoga naslova prvo smo polugodište obilježili  čitajući  Ured za izgubljene stvari Zorana Maljkovića prvašićima, a božićne i novogodišnje praznike najavili  čitajući Orašara iz edicije Orkestar priča priču prvašićima i drugašićima. Svako je čitanje pratila i dodatna  (dramska) igra tako da su učenici nakon slušanja Ureda za izgubljene stvari tražili izgubljene (sakrivene) predmete iz slikovnice unutar razreda, tijekom čitanja Orašara pratili ples Šećerne Vile (učenica 4.a razreda Zoe Lanča), a prije čitanja Što ću biti kad odrastem? pogledali odigrani intervju (u ulozi novinarki Zoe Lanča i Paulina Galant, učenice 4.a razreda) s učenicom Karlom Pavlin (također učenica 4.a razreda) koja je slikovnicu ilustrirala.

Čitanje, druženje, igra pokazali su se kao dobra kombinacija u kojoj su svi učenici dobili nešto za sebe, a najbolji pokazatelj tome je u školskoj knjižnici odmah posuđen i  stalno tražen naslov koji se čitao kao i veselje učenika dok su vježbali i pripremali čitanje te nestrpljenje kada će se druženje uz knjigu opet ponoviti.

Iva Petrović-Poljak, knjižničarka

Više fotografija pogledajte u prilogu ( vidi: više)