Projekt "S tradicijom do boljeg zdravlja"

Autor: Vlasta Radosavljević, 4. 12. 2022.

PROJEKT  "S TRADICIJOM DO BOLJEG ZDRAVLJA"

Učenici PO Muntić, PO Valtura i PB Muntić zajedno s učenicima PŠ Ližnjan, PŠ Šišan te Dječjeg vrtića Bubamara, Ližnjan sudjelovali su u projektu “S TRADICIJOM DO BOLJEG ZDRAVLJA” u razdoblju od rujna do prosinca 2022.

Projekt “S TRADICIJOM DO BOLJEG ZDRAVLJA” upoznao je učenike s dugogodišnjom tradicijom ruralne baštine - maslinarstvom, u cilju očuvanja ruralne tradicije i promocije maslinarstva u općini Ližnjan - Lisignano.

Različitim projektnim aktivnostima učenici su upoznali berbu maslina na starinski način, preradu maslina u uljari, te osvijestili važnost maslinovog ulja u prehrani.

Projekt je započeo šivanjem šaketa. Učenici su uz pomoć učiteljica, teta Ljiljane i Helena sašili svoje šakete koje će koristiti u berbi maslina.

U berbi maslina na starinski način učenici su u istarskim nošnjama sa šaketima vrijedno brali masline. U kratkoj pauzi tijekom berbe okrijepili su se domaćim kruhom i domaćim sirom.

Što se s maslinama događa nakon berbe, učenici su doznali tijekom posjete Uljari Sladonja u Valturi.

Degustacijom maslinovog ulja učenici su kušali i mirisali maslinovo ulje, razlikovali ga po boji i naučili kako ga treba čuvati.

Tijekom posjete Galeriji Kapelan u Muntiću prepoznali su mnogobrojne stare predmete i staro oruđe koje su stanovnici sela koristili u svakodnevnim poslovima.

Stablo masline koje su učenici posadili u školskom vrtu bit će podsjetnik na važnost čuvanja baštine i važnost svakodnevne upotrebe maslinovog ulja u prehrani.

Na završnoj izložbi 29.11.2022. u prostorijama zajednice talijana u Šišanu - Comunita' degli Italiani di Sissano predstavljeni su učenički radovi nastali tijekom projektnih aktivnosti.

Sve aktivnosti projekta ostvarene su u suradnji voditeljice projekta gospođe Helene Pola, učenika PO Muntić i PO Valtura i učiteljica Lare Brečević, Elene Šugar i Keti Melnjak.

Fotografije pogledajte u privitku (vidi: više)