"Moje stablo"

Autor: Vesna Lorencin, 7. 5. 2012.

Ljubitelji prirode, grupe učenika od 5. do 8. razreda OŠ Šijana, zapravo članovi grupa Mladi prirodnjaci, dodatne nastave biologije i Eko-grupe, bili su u četvrtak, 3. svibnja 2012. u Šijanskoj šumi s učiteljicama Dubravkom Štemberger i Elizabetom Miletić. Naime, Hrvatski šumarski institut organizira radionice u obližnjoj šumi za škole koje su zainteresirane za učestvovanje u ovakvim projektima. I naravno, mi smo se uključili. Nakon 5. sata krenuli smo pješke od škole do Šijanske šume.

Radionicu je vodila Ana Fornažar iz Hrvatskog šumarskog instituta. Na početku smo krenuli u laganu šetnju šumom i upoznavali raznolikosti biljnog svijeta: čempresa, alepskog bora, cedra, hrastova, graba, kupine, bršljana, mahovine, lišaja, trave šašike, ... Zatim su se učenici podijelili u grupe i odabrali po želji jedno svoje stablo i dali mu ime.  Naučili smo kako se može vrlo jednostavno znati koliko je stablo visoko i koliko je staro. Treba samo jedan štap i običan krojački centimetar i dakako malo znanja! Vrlo jednostavno. Nakon crtanja i uzimanja otiska kore, svaka grupa je opisala svoje stablo u nekoliko rečenica u obliku pjesme. Onda je svaka grupa izrecitirala pjesmicu o svome stablu: Žirku, Željku, Albertu Borku, Summeru, ... Nakon toga uslijedila je igra pod nazivom Lov na skriveno blago u šumi. Naime, svaka grupa je dobila kutiju i popis biljaka koje je trebalo pronaći (češer čempresa, grančicu s lišajem, listiće graba, hrasta crnike, bršljana, trave šašike, ...). Naravno, to je bila ujedno i zabavna provjera znanja. Bio je lijep i sunčan dan, poučno, zabavno i ugodno druženje u prirodi.

pripremila: Dubravka Štemberger