Terenska nastava u Vukovaru 8-ih razreda

Autor: Moris Peruško, 5. 7. 2018.

I ove školske godine učenici 8-ih razreda posjetili su Vukovar u sklopu Projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ od 7. do 9. lipnja 2018. Učenici su se radovali odlasku u Vukovaru jer su od prethodne generacije 8-ih razreda saznali da je to za njih bilo jedno jako lijepo iskustvo. Naime, prošlogodišnji osmaši po povratku u Pulu govorili su da im je bilo ljepše i sadržajnije u Vukovaru nego li na završnom izletu u Dalmaciji koju su posjetili mjesec i po ranije.

Prvu večer, nakon večere odlučili smo prošetati do grada i tada su učenici saznali da je nogometna reprezentacija  Hrvatske u Vukovaru te da postoji mogućnost susreta i fotografiranja s nogometašima, našim Vatrenim. Veselje je bilo neizmjerno kada su na svoje mobitele pohranili fotografije sa svojim omiljenim nogometašem.

Sljedeći je dan program započeo posjetom Muzeju vučedolske kulture i Gradskom muzeju koji se nalazi u dvorcu Eltz. Kustosica u Muzeju vučedolske kulture bila je izuzetno mrzovoljna, a tako je bilo i prošle godine, iako je bila druga kustosica, što nam je malo pokvarilo dojam u jako lijepo i zanimljivo osmišljenom postavu muzeja. Ali je zato kustosica u Gradskom muzeju bila potpuna suprotnost, nasmiješena i posebno radosna jer smo iz Pule gdje je ona  živjela i završila prve tri godine fakulteta, a potom se vratila u svoj Vukovar i završila 3. i 4. godinu fakulteta u Osijeku.  Postav Gradskog muzeja je također jako zanimljiv i dobro osmišljen. Potom smo prošetali do središnjeg križa na ušću Vuke u Dunav gdje je dvoje učenika zapalilo svijeće i položilo ih podno križa u zahvalu svim hrvatskim braniteljima kroz stoljeća koji su čuvali i borili se za ovaj komadić našeg raja, Lijepe naše. Svijeće su učenici zapalili i na Memorijalnom groblju Domovinskog rata, kod spomenika na Ovčaru i na Trpinjskoj cesti, podno spomenika heroju Domovinskog rata Blagi Zadri.

Predavanja o uzrocima i tijeku Domovinskog rata, Bitki za Vukovar, osmišljena su jako dobro i predavači su se trudili da predavanje bude interaktivno. Naši su učenici pokazali veliku razinu usvojenosti znanja i razumijevanje događaja o kojima se na predavanjima govorilo, što je nama, njihovim učiteljima, bilo na ponos. Zajednička zabava u discu Quo vadis, s još nekoliko škola iz Istre, bila je učenicima jako zanimljiva, a zadnje tri pjesme otpjevali smo zajedno, učitelji i učenici: Lijepa li si, Moj Ivane i Ne dirajte mi ravnicu kada smo s lica naših učenika mogli pročitati ljubav, zajedništvo i poštovanje prema svojoj domovini i onima koji su je obranili.

Zadnji dan nam je na programu bio psihološki najteži dio: Vukovarska bolnica, Memorijalno groblje i Spomen područje Ovčara. Kiša, koja je to jutro padala, bila je u skladu s tugom i pijetetom u našim srcima. Nakon toga je bilo zanimljivo predavanje pukovnika HV-a o tenkovima, avionima i ostaloj ratnoj opremi, koja se može vidjeti u krugu vojarne, u kontekstu Domovinskog rata i naročito je bilo vrijedno poslušati predavanje o eksplozivnim napravama i ozljedama koje one nanose. U prostoru gdje je bilo predavanje o eksplozivnim napravama izložene su fotografije hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata, potresne fotografije o tome što rat jest.

Na kraju programa je Škola mira, izuzetno zanimljivo predavanje, kojim je učenicima na samom kraju još jednom osviješteno zašto su oni došli ovdje, u Vukovar: Rat je najveće zlo koje se jednom narodu može dogoditi i svi moramo djelovati da do rata nikada više ne dođe.

Na kraju je bio kviz u kojem su naša Ema Novak i Lena Ušić osvojile prvo mjesto među školama koje su se natjecale.

Projekt Posjet učenika osmih razreda Vukovaru izuzetno je dobro osmišljen i organiziran i za učenike je to jedno vrijedno iskustvo koje će, zasigurno, ostati u njihovim sjećanjima.

Učiteljica povijesti:

Marija Belullo